RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) - Tahun 3
1.0
PENGENALAN
Melalui penulisan esei ini, penulis bakal menghasilkan satu Rancangan
Pengajaran Harian (RPH) yang dibina sendiri oleh penulis bagi menyesuaikan
kehendak Pembelajaran Abad ke-21 (PAK21). Penulis mengaplikasikan kaedah dan
teknik pengajaran yang di gunakan oleh guru berteraskan modul RPH yang mampu
mencapai objektif Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) murid berdasarkan Dokumen
Standard Kurikulum Pentaksiran (DSKP) Bahasa Melayu Sekolah Rendah.
2.0
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran :
Bahasa Melayu
Tahun :
3 Teknologi
Bil. Murid :
20 orang
Masa :
7.40 pagi – 8.40 pagi
Tarikh :
9 Mac 2020
Tema :
Perpaduan
Tajuk :
Sambutan Hari Perayaan
STANDARD KANDUNGAN |
STANDARD PEMBELAJARAN |
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan
idea bagi pelbagai tujuan. |
1.2.1 Bertutur untuk menjelaskan dan menilai
sesuatu perkara secara bertatasusila mengikut konteks. |
Objektif
Pada akhir proses pengajaran dan
pembelajaran ini, murid berupaya:
- Bercerita mengenai tiga hari perayaan utama di Malaysia
- Menceritakan tentang pengalaman murid menyambut hari
perayaan
Sistem Bahasa
Sistem bahasa : Kata Kerja
Sebutan :
Bahasa Melayu baku
Pengisian Kurikulum/ Elemen
Merentas Kurikulum
Ilmu :
Pendidikan Moral, Muzik
Nilai murni : Hormat-menghormati,
prihatin, disiplin, keberanian, kerjasama
Strategi
KB
: Menyelesaikan masalah, menaakul,
mengecam
TKP
: Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal, muzik, visual, kinestatik
BCB
: Memproses maklumat mengenai sambutan perayaan kaum
Bahan Bantu Belajar
Bil |
Jenis |
1 |
Komputer riba |
2 |
Pembesar suara |
3 |
LCD |
4 |
Lembaran petikan “Sambutan
Hari Perayaan” |
5 |
Soalan Bergambar |
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melakukan meraikan hari
perayaan masing-masing
Langkah/ Masa |
Isi Pelajaran |
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran |
Catatan |
-Set Induksi (5 minit) |
Lagu: - Aidilfitri - Gong Xi Fa Cai - Happy Deepavali Soalan cadangan:
|
1) Guru mengarahkan murid-murid untuk
menumpukan perhatian. 2) Murid-murid mendengar tiga buah lagu
perayaan berdasarkan tiga kaum utama di Malaysia. 3) Guru meminta murid mendengar lagu
dengan teliti. 4) Guru mengulang semula lagu dan
murid-murid bernyanyi bersama guru. 5) Murid-murid diminta untuk meneka lagu
yang telah dimainkan. 6) Murid diminta untuk menyatakan
perasaan yang mereka rasakan. 7) Guru menyatakan tajuk pembelajaran
yang bakal dipelajari. |
BBB: -Komputer riba -Pembesar suara -Lagu Teknik: -Soal jawab -Perbincangan TKP: -Visual -Verbal -Muzik -Interpersonal BCB: -Kemahiran mendengar -Kemahiran bertutur |
Langkah 1 (15 minit) |
Petikan “Perayaan di Malaysia dan
Kepentingannya” Perayaan adalah suatu aktiviti yang
disambut oleh sesebuah masyarakat ataupun kaum. Kebiasaannya sesuatu perayaan
disambut oleh sesebuah masyarakat ataupun kaum adalah bertujuan untuk
memperingati peristiwa penting yang pernah berlaku pada sesuatu masa dahulu.
Ia juga disambut untuk mengeratkan hubungan antara satu sama lain. Sambutan
hari perayaan di negara ini meliputi perayaan Hari Raya Puasa buat orang
islam, Tahun Baru Cina buat orang Cina dan perayaan Deepavali buat orang
India. Ketika perayaan ini disambut suasananya pasti dengan kegembiraan dan
sedikit hidangan makanan. Semua rakyat negara ini menanti-nanti setiap
perayaan dengan penuh debaran dan semangat tinggi. Sambutan perayaan di
Malaysia dapat melahirkan perpaduan antara semua kaum. Oleh itu, memang ada
banyak kebaikan jika sambutan perayaan dilaksanakan di negara ini. |
1) Guru mengedarkan petikan kepada semua
murid 2) Murid-murid diminta untuk membaca
petikan secara mentalis. 3) Murid-murid diminta untuk membaca
petikan mengikut kumpulan “Talking Chips” yang telah diagihkan. 4) Selesai membaca petikan, murid-murid
diminta untuk meletakkan chip di tengah-tengah meja mengikut giliran untuk
menyatakan dua kata kerja yang terdapat dalam petikan. 5) Kumpulan yang dapat mengeluarkan kata
kerja yang terdapat dalam petkan bakal mendapat satu pelekat bintang bagi
satu kata kerja yang betul. 6) Guru menjalankan sesi soal jawab secara
secara lisan berdasarkan petikan. 7) Guru merumuskan nilai murni yang
terdapat dalam aktiviti “Talking Chips” |
BBB: - Petikan Teknik - Perbincangan -
Sumbang saran - Talking
Chips TKP - Verbal -
Intrapersonal -
Interpersonal BCB: -
Kemahiran bertutur -
Kemahiran membaca Nilai: -
Keberanian -
Hormat-menghormati -
Prihatin |
Langkah 2 (15 minit) |
Aktiviti: “Jom Reka” |
1) Guru memberikan lembaran bergambar
kepada murid. 2) Murid dibahagikan kepada lima
kumpulan. 3) Murid diminta untuk membaca soalan
secara senyap. 4) Guru menerangkan kehendak soalan
kepada murid. 5) Murid dikehendaki untuk membina sebuah
cerita yang sesuai berdasarkan gambar. 6) Murid digalakkan untuk berbincang
secara berkumpulan. 7) Guru akan membimbing murid mengenai
penggunaan kata kerja yang sesuai. 8) Guru memilih wakil daripada setiap
kumpulan untuk membacakan cerita yang telah direka daripada gambar-gambar
yang telah disediakan di hadapan kelas. 9) Guru merumuskan nilai terdapat dalam
aktiviti “Jom Reka”. |
BBB: - Lembaran Bergambar Teknik - Perbincangan - “Personal
Learning Experiences” TKP - Verbal -
Intrapersonal -
Interpersonal - Visual BCB: - Kemahiran
bertutur - Kemahiran
mendengar - Kemahiran
menulis Nilai: - Kerjasama - Keberanian |
Langkah 3 (20 minit) |
Aktiviti “Telefon Buruk” (Lampiran 1) lll |
1) Guru
menerangkan mengenai cara aktiviti ini dilaksanakan. 2) Guru
akan membahagikan murid kepada empat kumpulan. 3) Setiap
kumpulan perlu memilih wakil untuk tampil ke hadapan kelas bagi mengambil kad
tugasan. 4) Selepas
wakil kumpulan mengambil kad tugasan yang mempunyai nombor rahsia pada
belakang kad tersebut, murid perlu membaca dengan teliti dan membisikkan
kepada ahli kumpulan yang seterusnya. 5) Ahli
kumpulan yang terakhir diminta tampil ke hadapan dan menuturkan semula ayat
yang telah didengar. 6) Ketua
kumpulan akan ke hadapan kelas untuk menekan nombor rahsia yang telah
diberikan pada komputer guru di hadapan
kelas sekiranya murid yang terakhir tadi berjaya menyatakan ayat yang
betul. 7) Kumpulan
yang dapat menuturkan semula ayat yang telah dipilih dengan tepat akan
mendapat ganjaran. 8) Bagi
yang kumpulan yang tidak dapat menjawab dengan tepat, mereka perlu mengulang
semula aktiviti tersebut. 9) Guru
merumuskan nilai yang terdapat dalam aktiviti “Telefon Buruk”. |
BBB: - Kad Tugasan - Multimedia
Interaktif -
Komputer -
Pembesar suara Teknik - “Radio Phone In” TKP - Verbal -
Intrapersonal -
Interpersonal -
Kinestatik BCB: -
Kemahiran bertutur -
Kemahiran mendengar Nilai: -
Keberanian -
Kerjasama |
Penutup (5 minit) |
Rumusan Isi Pelajaran |
1) Guru dan murid membuat
rumusan tentang tajuk pembelajaran hari ini. 2) Murid dikehendaki untuk
memberikan satu contoh aktiviti yang dapat mengekal perpaduan kaum. 3) Murid diminta untuk
menyatakan nilai murni yang diperolehi pada hari ini. |
Teknik - Soal Jawab TKP -
Interpersonal -
verbal BCB: -
Kemahiran bertutur -
Kemahiran mendengar Nilai: -
keberanian -
hormat-menghormati. |
Refleksi
Aktiviti
pengajaran dan pembelajaran pada hari ini telah berjalan dengan baik. 18 murid dapat mencapai objektif yang
ditetapkan dan dua murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang.
Ulasan
Catat Ulasan